Official Site of the Fairmont High School Cardinal Athletic Teams - Fairmont, MN

Specialty Care 507.238.4949
Primary Care 507.238.9533

Past Cardinal Scores History
2019-2020 SEASON   2018-2019 SEASON
2017-2018 SEASON 2016-2017 SEASON 2015-2016 SEASON
2014-2015 SEASON 2013 - 2014 SEASON 2012 - 2013 SEASON
2011- 2012 SEASON 2010- 2011 SEASON 2009- 2010 SEASON
2008- 2009 SEASON 2007- 2008 SEASON 2006 - 2007 SEASON

 

2019 - 2020 Cardinal Scores
FALL SEASON WINTER SEASON SPRING SEASON
OCT 21 - OCT 26
FOOTBALL(8-2)
JCC 36, Cards 12
G-X COUNTRY(97-30)
STATE A MEET - 11th
Perham 103 Luverne 138 Howard Lake-W-W 154 Murray Co. Central 165 Staples-Motley 171 Lake City 180 Albany 190 Pequot Lakes 197 Stewartville 205 Mesabi East 243 Cards 258 Providence Academy 261 Hawley 279 Belle Plaine 280 Blake 312 St. Paul Academy 321
INDIVIDUALS: 175 RUNNERS
23 Laura Thompson 19:36.9; 31 Macy Hanson 19:48.9; 118 Tabitha Thatcher 21:14.8; 137 Ellie Ortega 21:40.8; 155 Emma Gudahl 22:04.6; 160 Hannah Neusch 22:15.1; 164 Carys Gudahl 22:35.9
B-X COUNTRY(70-47)
STATE A MEET
64 Will Saari 17:10.7

--------------------------------

OCT 21 - OCT 26
FOOTBALL(8-1)
Cards 40,  Sibley East 21
GIRLS TENNIS(15-8)
State A Indv Meet
Nemmers TBD 10/24
VOLLEYBALL(4-19)
South Sub-Section 2AA 
LSH 3, Cards 0

G-X COUNTRY(92-20)
SECTION 2A MEET - 2nd
1. Belle Plaine 59; 2. Cards 73; 3. WEM/JWP 95; 4. GSL 133; 5. MCW/Martin Luther 160; 6. LSH 163; 7. GFW 214; 8. St. James 224; 9. TCU 294; 10. Loyola/Cleveland 313; 11. Sleepy Eye United 344; 12. Sibley East 348; 13. LCWMl/Nicollet 353; 14. NHREG 362; 15. NYA 396; 16. USCl/Alden-Conger 416; 17. Maple River 437; 18. Medford 551; 19. BEA 557. Incomplete: Mad/Tru/GHEC

B-X COUNTRY(70-47)
SECTION 2A MEET  - 6th
St. James 41; 2. Loyola/Cleveland 113; 3. TCU 121; 4. Belle Plaine 149; 5. GSL; 6. Cards 191; 7. NYA 227; 8. MCW/Martin Luther 236; 9. Medford 236; 10. Sibley East 245; 11. WEM/JWP 258; 12. Maple River 266; 13. LSH 284; 14. BEA 374; 15. Sleepy Eye 414; 16. LCWM/Nicollet 448; 17. MVL 463; Incomplete: Mad/Tru/ GHEC

--------------------------------

OCT 14 - OCT 19
FOOTBALL(7-1)
Cards 42, Sibley East 8
GIRLS SOCCER(14-3-1)
SECTION 2A PLAOFFS
Waconia 3, Cards 0
Cards 2, St Peter 0

GIRLS TENNIS(15-8)
State A Indv Meet
Nemmers TBD 10/24
VOLLEYBALL(4-18)
Cards vs LSH 10/24

G-X COUNTRY(74-19)
BIG SOUTH MEET - 2nd
Marshall 28; 2. Cards 54; 3. Waseca 61; 4. St. Peter 121; 5. Worthington 127

B-X COUNTRY(58-42)
BIG SOUTH MEET - 4th
Worthington 27; 2. Marshall 50; 3. Waseca 63; 4. Cards 89; 5. St. Peter 141

--------------------------------

OCT 7 - OCT 12
FOOTBALL(6-1)
Cards 34, NYA 0
GIRLS SOCCER(13-2-1)
SECTION 2A PLAOFFS
Cards 2, Holy Fam/Cath 1 OT

BOYS SOCCER(9-9-1)
Mkto West 6, Cards 0
Cards 2, Marshall 1 OT
Cards 4, Jordan 0

GIRLS TENNIS(15-8)
Section 3A Indv Meet
Semis - Barkosky (Maple River) def. Briana Joseph 6-0, 6-2. Nemmers def. Kulseth St. James 1-6, 6-4, 7-5 Championship - Barkosky def. Nemmers, 6-1, 6-1. True 2nd - Nemmers def. Joseph, 6-1, 6-0. 3rd Place: Joseph def. Kulseth, 6-2, 6-3
VOLLEYBALL(4-18)
JCC 3, Cards 0
St Peter 3, Cards 0

G-X COUNTRY(71-18)
BEA INVITE 2nd
Belle Plaine 148:14.6; 2. Cards 153:57. Incomplete BEA, St. James

B-X COUNTRY(57-39)
BEA INVITE 3rd
St. James 119:31; 2. Belle Plaine 129:29.2; 3. Cards 133:18; 4. BEA 147:94

--------------------------------

SEP 30 - OCT 5
FOOTBALL(5-1)
Cards 41, Belle Plaine 22
GIRLS SOCCER(12-2-1)
Cards 8, Worthington 0
Cards 6, Marshall 0

BOYS SOCCER(7-8-1)
Worthington 2, Cards 1
Marshall 1, Cards 0

GIRLS TENNIS(15-8)
Section 3A Team Meet
Maple River 4, Cards 3
Section 3A Indv Meet
Briana Joseph def Pipestone's Stahl 6-2, 6-1. Claire Nemmers def USC's Schwartz 6-1, 6-1.
Quarterfinals
Joseph def Luv's Robinson 6-0, 6-3. Nemmers def BEAs Benz 6-1, 6-2
VOLLEYBALL(4-16)
BEA 3, Cards 2
St James 3, Cards 2

G-X COUNTRY(69-17)
I-90 Invite - 2nd
Belle Plaine 41, Cards 53, Mankato East 78, MCW 97, Worthington 151, St Peter 156, North Union 200, St James, BEA, JCC, HLO, Madelia-Truman Incomplete

B-X COUNTRY(56-37)
I-90 Invite - 5th
Worthington 52, Mankato East 53, St. James 53, Belle Plaine 121, Cards 148, JCC 166, MCW 174, BEA 222, HL-O 236, North Union 270, St. Peter & Madelia-Truman Incomplete

--------------------------------

SEP 23 - SEP 28
FOOTBALL(4-1)
Cards 40, Luverne 20
GIRLS SOCCER(10-2-1)
Cards 4, Mankato Loyola 0

BOYS SOCCER(7-6-1)
Cards 4, SWMC 0
Waseca 3, Cards 1

GIRLS TENNIS(15-7)
Cards 6, New Ulm 1
VOLLEYBALL(4-14)
MCW 3, Cards 1
Waseca 3, Cards 0
Tri-city United Invite
Cards 2, JWP 0
CMC 2, Cards 0
NHREG 2, Cards 0
TCU 2, Cards 0

G-X COUNTRY(59-16)
St James  Invite - 2nd
Luverne 33; 2. Cards 41; 3. GFW 79; 4. Springfield 105; 5. St. James 126; 6. LCWM/ Nicollet 164

B-X COUNTRY(49-33)
St James  Invite - Cancelled
due to weather

--------------------------------

SEP 16 - SEP 21
FOOTBALL(3-1)
Cards 41, TCU 0
GIRLS SOCCER(9-2-1)
Cards 3, Waseca 3 OT
Cards 2, New Ulm 1

BOYS SOCCER(5-5-1)
Cards 1, New Ulm 0
Cards 1, SWMC 0

GIRLS TENNIS(14-7)
Cards 7, Pipestone 0
Cards 7, River Valley 0
Cards 4, St Peter 3
Cards 5, Maple River 2
Cards 7, USC 0
VOLLEYBALL(3-9)
St James 3, Cards 0
New Ulm 3, Cards 0

G-X COUNTRY(55-15)
FMT INVITE - 2nd
Mankato West 26; 2. Cards 36; 3. Albert Lea 78; 4. USC 108. Incomplete: MVL
Milaca Mega Meet - 3rd 25 teams
Staples-Motley 82, 2 Perham 89, 3 Cards 160, 4 Lake City 162, 5 Pequot Lakes 190, 6 WEM/JWP 234, 7 North Shore 236, 8 Blake 254, 9 St Croix Central 283, 10 Martin County West 322

B-X COUNTRY(49-33)
FMT INVITE - 3rd
Albert Lea 24; 2. Mankato West 53; 3. Cards 63; 4. MVL 105. Incomplete: USC

Milaca Mega Meet - 12th 30 teams
LQPV-DB85, 2 Staples-Motley 98, 3 St Croix Central 164, 4 GNK 177, 5 Lake City 202, 6 Pequot Lakes 230, 7 Mora 261, 8 St Cloud Cathedral 272, 9 North Shore 295, 10 Breck 300 11 Moose Lk/WR/Barnum 342, 12 Cards 352, 18 Martin County West 484

--------------------------------


SEP 9 - SEP 14
FOOTBALL(2-1)
Cards 20, Waseca 14
GIRLS SOCCER(8-2-0)
Cards 2, Mankato East 1
Cards 10, Worthington 0
St Peter 2, Cards 1

BOYS SOCCER(3-5-1)
Cards 1, Worthington 1
St Peter 2, Cards 1
Albert Lea 2, Cards 1

GIRLS TENNIS(9-7)
Cards 5, Waseca 2
St James 5, Cards 2
BEA 5, Cards 2
Mankato West Quad
BEA 4, Cards 3
Mankato West 4, Cards 3
Cards 6, St Peter 1
VOLLEYBALL(3-7)
Cards 3, BEA 0
Cards 3, Worthington 2
NHREG 3, Cards 2

G-X COUNTRY(30-12)
Worthington Invite - 3rd
MCC/Fulda 41; 2. Luverne 46; 3.  Cards 48; 4. Worthington 136; 5. Pipestone 139; 6. Mountain Lake/Comfrey 170; 7. Adrian 200; 8. Wabasso 211; 9. Tracy-Milroy-Balaton 214

B-X COUNTRY(29-20)
Worthington Invite - 3rd
St. James 44; 2. Worthington 51; 3. Cards 103; 4. Luverne 115; 5. Pipestone 122; 6. Windom 135; 7. Mt. Lake/Comfrey 163; 8. MCC/Fulda 191; 9. Wabasso 259

--------------------------------


SEP 2 - SEP 7
FOOTBALL(1-1)
Cards 41, St Peter 19
GIRLS SOCCER(6-1-0)
Cards 7, Jordan 0
Cards 3, Marshall 0
Cards 4, Waseca 3 OT

BOYS SOCCER(3-3-0)
Cards 1, Waseca 0
Marshall 2, Cards 1
Cards 3, Jordan 0

GIRLS TENNIS(7-4)
Cards 7, Worthington 0
BEA 5, Cards 2
Cards 5, SWMN Christian 2
Mound Westonka 4, Cards 3
VOLLEYBALL(1-6)
St Peter 3, Cards 1
New Ulm 3, Cards 0
Sleepy Eve Invite
Cards 2, Madelia 0
Sleepy Eye 2, Cards 0
Buffalo LH 2, Cards 0

G-X COUNTRY(24-10)
Montgomery Invite - 156 runners
Rochester Century 85; 2. Waconia 86; 3. Belle Plaine 119; 4. Jordan 123; 5. Stewartville 170; 6. New Prague 172; 7. Rochester Lourdes 181; 8. Waseca 182; 9. Cards 198; 10. Mahtomedi 220; 11. GSL 303; 12. Mound Westonka 306; 13. LSH 324; 14. Richfield 417; 15. Sibley East 474; 16. Tri-City United 476; 17. NYA 523; 18. USC/Alden-Conger 543; 19. LCWM/Nicollet 562; 20. Cannon Falls 577; 21. Medford 663

B-X COUNTRY(23-18)
Montgomery Invite - 184 runners
St. James 64; 2. Rochester Century 105; 3. Waseca 120; 4. New Prague 152; 5. Mankato Loyola/Cleveland 165; 6. Waconia 230; 7. Benilde-St. Margaret 244; 8. Jordan 262; 9. Mound Westonka 266; 10. Belle Plaine 307; 11. Mahtomedi 313; 12. Rochester Lourdes 323; 13. TCU 345; 14. Cards 350; 15. Stewartville 375; 16. Sibley East 421; 17. GSL 433; 18. NYA 445; 19. Maple River 513; 20. LSH 555; 21. Medford 588; 22. BEA 602; 23. MVL 608; 24. NRHEG 621; 25. Richfield 646; 26. Cannon Falls 692

--------------------------------


AUG 16 - AUG 31
FOOTBALL(0-1)
Marshall 27, Cards 12
GIRLS SOCCER(3-1-0)
Cards 8, Mankato Loyola 0
Cards 1, Albert Lea 0
Cards 3, New Ulm 1
St Peter 1, Cards 0

BOYS SOCCER(1-2-0)
Cards 4, Mankato Loyola 3
New Ulm 3, Cards 1

GIRLS TENNIS(5-2)
Cards 4, Albert Lea 3
Cards 5, Luverne 2
Cards 6, Chanhassen 1
Hutchinson 6, Cards 1
St James 5, Cards 2
Cards 4, Osseo 2
Cards 7, Monticello 0
VOLLEYBALL(0-2)
Waseca 2, Cards 0
Pipestone 3, Cards 0

G-X COUNTRY(12-2)
Mt Lake Invite - 2nd
1. MCC/Fulda 38; 2. Cards 55; 3. MCWMartin Luther 64; 4. Worthington 96; 5. Mt. Lake Area/Comfrey 119; 6. LCWM/Nicollet 162; 7. USC 165
Fmt Early Bird Meet - 2nd
Luverne 14, Cards 21, WEM/JWP 23, St.Peter 24, Mt.Lake 38, LCWM/N 50, Incompletes: BEA, HLO, St.James JCC

B-X COUNTRY(12-5)
Mt Lake Invite - 3rd
1. Worthington 29; 2. St. James Area 47; 3. Cards 119; 4. JCC131; 5. MCW/Martin Luther 142; 6. Windom Area 149; 7. Mt. Lake Area/Comfrey 164; 8. BEA 183; 9. MCC/Fulda 209
Fmt Early Bird Meet - 4th
1 St.James 14, 2 Luverne 22, 3 JCC 27, 4 Cards 29, 5 Mt.Lake 30, 6 BEA 34, 7 WEM/JWP 45, Incompletes: HLO, JCC St. Peter
MAR 2 - MAR 7
BOYS BASKETBALL(16-10)
Section Playoffs
JCC 56, Cards 51

------------------------------


FEB 24 - FEB 29
WRESTLING(18-2)
State AA Meet - Runner-up
Red Bulls 53, Orono 15
Red Bulls 32, Foley 30
Championship
Simley 48, Red Bulls 10
State AA Indv Meet
126 Jaxson Rohman 3rd
132 Blake Jagodzinske 5th
138 Connor Simmonds 2nd
152 Payton Anderson 1st
160 Miles Fitzgerald 2nd
170 Nathan Simmonds 6th
195 Jacob Rahn 5th
GIRLS BASKETBALL(15-11)
Section Playoffs
Cards 72, Maple River 64
Waseca 43, Cards 30
BOYS BASKETBALL(16-9)
Cards 75, TCU 37
Section Playoffs
Cards 71, Windom 42

------------------------------


FEB 17 - FEB 22
WRESTLING(18-2)
Section 3AA Indv Meet
106 Jesse Potts 2nd
113 Kain Sanders 5th
126 Jaxson Rohman 1st
132 Blake Jagodzinske 1st
138 Connor Simmonds 1st
145 Cale Steuber 2nd
152 Payton Anderson 1st
160 Miles Fitzgerald 1st
170 Nathan Simmonds 1st
182 Max Olson 3rd
195 Jacob Rahn 1st
220 Shayne Steinbrink 8th
285 Everardo Hernandez 6th
GYMNASTICS(6-2)
State A Meet
Sabrina Segar
16th vault 9.425
36th floor 8.925
GIRLS BASKETBALL(14-10)
Albert lea 56, Cards 54
BOYS BASKETBALL(14-9)
Cards 71, Windom 42
Redwood Valley 74, Cards 59
Waseca 73, Cards 52
BOYS HOCKEY(6-20)
Section Playoffs
Cards 4, Willmar 1
Hutchinson 10, Cards 0

------------------------------


FEB 10 - FEB 15
WRESTLING(18-2)
Section 3AA Meet - 1st
Red Bulls 81, Luverne 0
Red Bulls 61, DB/LQP/Monte 12
Red Bulls 41-25
GYMNASTICS(6-2)
Section 3A Meet - 4th
1. Worthington 142.0, 2. Redwood Valley 134.3, 3. Jackson County Central 133.025, 4. Magic 131.675, 5. Luverne 130.475, 6. Marshall 126.575, 7. Pipestone 122.1, 8. Windom/Mountain Lake Area 121.575, 9. Russell-Tyler-Ruthton 106.275.
GIRLS BASKETBALL(14-9)
Cards 70, GHEC/T/ML 38
St Peter 52, Cards 39
BOYS BASKETBALL(13-7)
Cards 58, Pipestone 52 OT
St Peter 73, Cards 57
BOYS HOCKEY(5-19)
Section Playoffs
Cards vs Willmar 2/18

------------------------------


FEB 3 - FEB 8
WRESTLING(15-2)
Big South Conf Championship
Red Bulls 45, Marshall 19
Valley Conf Championship - 1st
Red Bulls 72, MTML 0
Red Bulls 69, St Clair 0
Red Bulls 59, LCWM/Nicollet 6
GYMNASTICS(6-2)
Worthington 140.15, Magic 135.275
BIG SOUTH MEET - 3rd
Worthington 144.675, New Ulm 137.45, Magic 133.95, JCC 133.2 
GIRLS BASKETBALL(13-8)
Cards 52, BEA 43
BOYS BASKETBALL(12-6)
Cards 62, BEA 60
Cards 78, NHREG 51
Cards 81, LCWM 45
GIRLS HOCKEY(8-16-2)
Section Playoffs
Cards 2, Marshall 0
Mkto Wesy 5, Cards 0
BOYS HOCKEY(5-19)
Cards 5, La Crescent 2
Waseca 4, Cards 1
Luverne 2, Cards 1

------------------------------


JAN 27 - FEB 1
WRESTLING(11-2)
Mankato East Tournament - 1st
1, Red Bulls 208, 2, Waconia 176.5, 3, Maple River 148.5, 4, Watertown Mayer 123, 5, Mankato West 109.5, 6, Mankato East 102, 7, Sibley East 78, 8, Chaska, Chanhassen 45.5, 9, St. Thomas Academy 39, 10, Pine Island 30, 11, Austin 25, 12, Minnetonka 19, 13, LSH 4, 14, M/T/ML 0
GYMNASTICS(6-1)
Magic 131.55, Waseca 128.4
Magic 132.9, St James 115.85
GIRLS BASKETBALL(12-8)
Cards 51, Pipestone 43
Cards 69, St James 39
Cards 60, Redwood Valley 53
BOYS BASKETBALL(9-6)
Cards 54, BEA 43
Cards 74, St James 52
GIRLS HOCKEY(7-15-2)
Cards 4, Rochester Mayo 1
New Ulm 9, Cards 0
Luverne 7, Cards 0
BOYS HOCKEY(4-17)
Cards 6, Redwood Valley 4
New Ulm 16, Cards 2

------------------------------


JAN 20 - JAN 25
WRESTLING(11-2)
Red Bulls 75, Luverne 3
Red Bulls 75, Garretson SD 6
Red Bulls 70, New Ulm 6
KASSON SWALLA DUALS
Red Bulls 40, Forest Lake 20
Red Bulls 70, Lewiston/A/R/P 0
Shakopee 43, Red Bulls 19
Kasson/M 38, Redbulls 25
GYMNASTICS(4-1)
Magic vs Waseca 1/27/20
GIRLS BASKETBALL(9-8)
Cards 71, New Ulm 41
Brookings SD 47, Cards 39
BOYS BASKETBALL(7-6)
Cards 50, New Ulm 49
Brookings SD 68, Cards 67 OT
GIRLS HOCKEY(7-13-2)
Cards 4, Minehaha 3
Windom 3, Cards 2 OT
BOYS HOCKEY(3-16)
Winona/Cotter 5, Cards 4 OT
Windom 4, Cards 3

------------------------------


JAN 13 - JAN 18
WRESTLING(6-0)
Red Bulls 81, Fulda/MCC 0
Red Bulls 63, Worthington 9
GYMNASTICS(4-1)
New Ulm 137.675, Magic 132.525
GIRLS BASKETBALL(8-7)
Worthington 69, Cards 59
Waseca 66, Cards 36
BOYS BASKETBALL(6-5)
Cards 67, Worthington 55
Waseca 85, Cards 42
GIRLS HOCKEY(6-12-1)
Marshall 3, Cards 0
Minn River 6, Cards 2
BOYS HOCKEY(3-14)
Marshall 6, Cards 3
Minn River 5, Cards 1

--------------------------------


JAN 6 - JAN 11
WRESTLING(4-0)
Red Bulls 58, St Peter 9
BIG SOUTH CONF - 1st
Red Bulls 232, 2 Marshall  174.5, 3 Jackson County Central  146, 4 Blue Earth Area  122, 5 New Ulm Area  101, 6 St. Peter  96, 7 Worthington  84, 8 Redwood Valley  81, 9 Windom-Mountain Lake  78, 10 Waseca  75.5, 11 Saint James Area  48, 12 Pipestone Area  37.5, 13 Luverne  12.5
GYMNASTICS(4-0)

Magic 130.7, St Peter 126.3
MCA INVITE - 2nd
Gymnastics Martin County Area Invitational 1. JCC 132.825, 2. Magic 132.6, 3. Luverne 129.25, 4. Waseca 125.3, 5. BEA 122.95
GIRLS BASKETBALL(8-5)
Cards 67, JCC 64
St Peter 57, Cards 29
BOYS BASKETBALL(5-4)
JCC 68, Cards 64
St Peter 74, Cards 62
GIRLS HOCKEY(6-10-1)
Cards 4, Morris Benson 0
Cards 2, Worthington/Fulda 1
Luverne 4, Cards 1
BOYS HOCKEY(3-12)
Cards 6, Morris/Benson 3
Worthington2, Cards 1
Luverne 8, Cards 0

--------------------------------


DEC 30 - JAN 4
WRESTLING(3-0)
TCU INVITE - 2nd
1 New Prague  246.5, 2 Red Bulls  235.5, 3 Tri-City United  161, 4 Albert Lea  104.5, 5 Plainview-Elgin-Millville  97, 6 Mankato East  77.5, 7 LCWM  71, 8 Adrian  44.5, 9 Sibley East  34, 10 LeSueur-Henderson  24
GYMNASTICS(3-0)

Magic vs St Peter 1/9
Magic vs Luverne ppd
GIRLS BASKETBALL(7-4)
Cards 50, BEA 24
Cards 80, NHREG 49
BOYS BASKETBALL(5-2)
Cards vs JCC 1/7
GIRLS HOCKEY(4-9-1)
Cards 3, Windom 1
BOYS HOCKEY(2-10)
Windom 5, Cards 3
Redwood Valley 6, Cards 5

--------------------------------


DEC 23 - Dec 28
WRESTLING(3-0)
RUMBLE ON THE RED - 8TH
1 New Prague 146, 2 Northfield 124, 3 Farmington 117, 4 Perham 112.5, 5 Foley 112, 6 Bismarck 108.5, 7 Wayzata 108, 8 Red Bulls 105, 9 Waconia 102, 10 Dassel-Cokato-Litchfield 100, 11 Scott West 93, 12 Delano 81.5, 13 Coon Rapids 76, 14 Prior Lake 71, 15 Andover 71, 16 Saint Cloud Tech 67, 17 Woodbury 66, 18 Albert Lea Area 62.5, 19 Minot 60, 20 Bismarck Century 59, 21 JCC 58, 22 Jamestown 57, 23 Byron 54.5, 24 Frazee 54, 25 Bishop Ryan 47, 26 Windom-Mountain Lake 45.5, 27 Mankato East 42, 28 St. Francis 39, 29 Minneota 35.5, 30 Bismarck St Mary`s 34.5, 31 Mandan 32.5, 32 Carrington 31, 33 Mounds View 30, 34 Mankato West 29.5, 35 St. Thomas Academy 28, 36 Sartell-Saint Stephen 27.5, 37 Eagan 27, 38 Aitkin 26.5, 39 Fargo Davies 24, 40 Moorhead 23.5, 41 Eden Prairie 23, 41 Henry Sibley 23, 43 Howard Lake-Waverly-Winsted 22, 44 West Fargo 18, 45 Crookston 17.5, 45 Kindred 17.5, 47 Turtle Mountain 17, 48 Custer 14, 49 Medford 13.5 50 Bismarck Legacy 13.0 50 Dilworth-Glyndon-Felton 13.0 52 Fargo South 12.0 52 Oakes 12.0 54 West Fargo Sheyenne 9, 55 White Bear Lake Area 8, 56 Killdeer 6, 57 United Clay Becker Badgers 3, 58 Fargo North 0
GYMNASTICS(3-0)
Magic vs Luverne 1/3
GIRLS BASKETBALL(5-4)
WINDOM TOURNEY
Cards 69, KERK/MU/SU 62 OT
BOYS BASKETBALL(5-2)
BETHANY TOURNEY
Cards 67, NHREG 44
St Croix 60, Cards 42
GIRLS HOCKEY(3-9-1)
MORRIS/BENSON TOURNEY
Litch/Dassle/Co 10, Cards 0
Cards 3, Prairie Centre 3 - SO 3-2
BOYS HOCKEY(2-8)
MORRIS/BENSON TOURNEY
Prairie Centre 9, Cards 0
Morris/Bemson 6, Cards 1

--------------------------------


DEC 16 - DEC 21
WRESTLING(3-0)
Red Bulls 52, BEA 21
RED RIVER RIOT - 1st
Red Bulls 237.5, 2 TMB-WWG 148, 3 ACGC 141.5, 4 Dassel-Cokato/Litchfield 125, 5 St. Peter 118, 6 TCU 114.5, 7 Marshall 106.5, 8 KMS 101, 9 Canby 88, 10 Mankato West 84.5, 13 BEA 77, 18 Windom-Mt Lake 65, 19 St James Area 56.5, 20 New Ulm 56
GYMNASTICS(3-0)
Magic 130.925, BEA 120.375 
GIRLS BASKETBALL(4-4)
Cards 43, TCU 42
Medford 43, Cards 38
St James 40, Cards 38
BOYS BASKETBALL(4-1)
Cards 74, St James 58
MCW 44, Cards 39
GIRLS HOCKEY(2-8-1)
Worthington 3, Cards 2
Marshall 3, Cards 0
BOYS HOCKEY(2-6)
Worthington 7, Cards 1
Marshall 7, Cards 0

--------------------------------


DEC 9 - DEC 14
WRESTLING(2-0)
Red Bulls 67, Redwood V 12
Red Bulls 64, Waseca 8
GYMNASTICS(2-0)
Magic
GIRLS BASKETBALL(3-2)
Cards 46, MCW 43
Cards 56, New Ulm 54
BOYS BASKETBALL(3-0)
Cards 57, New Ulm 45
Cards 61, Luverne 41
GIRLS HOCKEY(2-6-1)
New Ulm 7, Cards 0
BOYS HOCKEY(2-4)
Faribault 9, Cards 0
New Ulm 10, Cards 1

--------------------------------


NOV 25 - DEC 7
WRESTLING(0-0)
BEA Tourney - 1st
Red Bulls 232.5, BEA 157, Lake Mills, 149, Mankato East 132, Maple River 131.5, Westfield 69, WEM/JWP 46.5, Mad/Tru/ML 3
GYMNASTICS(2-0)
Magic 134.3, Windom 118.3
Magic 133.25, JCC 130.2
GIRLS BASKETBALL(1-2)
Cards 57, Windom 38
Waseca 61, Cards 27
Luverne 49, Cards 45
BOYS BASKETBALL(1-0)
Cards 56, Belle Plaine 53
GIRLS HOCKEY(2-5-1)
Cards 5, Waseca 4
Minn River 7, Cards 2
Rochester JM 5, Cards 3
BOYS HOCKEY(2-2)
Cards 3, Minn River 2
Waseca 9, Cards 2
Breckenridge/W 4, Cards 2

--------------------------------


NOV 11 - NOV 23
WRESTLING(0-0)
Red Bulls
GYMNASTICS(0-0)
Magic
GIRLS BASKETBALL(0-0)
Cards
BOYS BASKETBALL(0-0)
Cards
GIRLS HOCKEY(1-3-1)
Cards 2, Morris/Benson 2 OT
Cards 5, Waseca 3
Mkto West 6, Cards 2
East/Loyola 8, Cards 3
Albert Lea 8, Cards 1
BOYS HOCKEY(1-0)
Cards 4, Morris/Benson 3

--------------------------------
Spring Sports
Season
Cancelled
due to
Covid19 Virus



Sales
507.399.0908
Service
507.399.0
899


BOYS SPORTS
 BASEBALL  |  BASKETBALL  |  CROSS COUNTRY  |  FOOTBALL 
GOLF  HOCKEY  |  SOCCER  |  TENNIS  |  TRACK  |  WRESTLING
GIRLS SPORTS 
BASKETBALL  |  X-COUNTRY  |  GOLF  |  GYMNASTICS  |  HOCKEY

SOCCER  |  SOFTBALL  |  TENNIS  |  TRACK  |  VOLLEYBALL
AREA LINKS
BASEBALL ASSN  |  BOYS B-BALL ASSN  |  GIRLS B-BALL ASSN
 HOCKEY ASSN  |  G-SOFTBALL ASSN  |  ADULT SOFTBALL ASSN

Copyright 2018-19. Fairmont Sports Inc. All Rights Reserved.