fairmontsports.com

Specialty Care 507.238.4949
Primary Care 507.238.9533

Past Cardinal Scores History
2016-2017 SEASON   2015-2016 SEASON
2014-2015 SEASON 2013 - 2014 SEASON 2012 - 2013 SEASON
2011- 2012 SEASON 2010- 2011 SEASON 2009- 2010 SEASON
2008- 2009 SEASON 2007- 2008 SEASON 2006 - 2007 SEASON

 

2016 - 2017 Cardinal Scores
FALL SEASON WINTER SEASON SPRING SEASON
Oct 24 - OCT 29
FOOTBALL(7-2)
Section Playoffs
Cards 20, Luverne 6

VOLLEYBALL(9-14-1)
Section Playoffs
St Peter 3, Cards 1

G-X COUNTRY(108-2)
SECTION MEET - 1st
Cards 45; 2. Belle Plaine 104; 3. LCWM/Nicollet 122; 4. MCW/Martin Luther 183; 5. NYA 225; 6. Maple River 226; 7. TCU 235; 8. Loyola 247; 9. Jordan 251; 10. Sleepy Eye St. Mary's/Sleepy Eye Public/New Ulm Cathedral 289; 11. WEM/JWP 298; 12. St. Peter 330; 13. USC 341; 14. GSL 345; 15. LSH 354; 16. St. James 366; 17. BEA 372; 18. MVL 400; 19. Sibley East 433; 20. GFW 477. Incomplete: M/T/GHEC; NHREG

B-X COUNTRY(73-36)
SECTION MEET - 8th
Loyola 78; 2. GFW 78; 3. Jordan 101; 4. GSL 146; 5. MCW/Martin Luther 158; 6. Belle Plaine 171; 7. St. James 172; 8. Cards 230; 9. St. Peter 322; 10. TCU 358; 11. BEA 358; 12. LSH 373; 13. WEM/JWP 379; 14. NYA 386; 15. Maple River 412; 16. LCWM/Nicollet 415; 17. MVL 440; 18. USC 445; 19. Sleepy Eye St. Mary's/Sleepy Eye Public/New Ulm Cathedral 512; 20. NHREG 520; 21. Sibley East 574; 22. Medford 712; 23. M/T/GHEC 727

----------------------------

Oct 17 - OCT 22
FOOTBALL(6-2)
Waseca 26, Cards 22

VOLLEYBALL(9-13-1)
Pipestone 3, Cards 0

G-X COUNTRY(87-2)
BSC MEET - 2nd
Marshall 15; Cards 82; Luverne 83; Waseca 102; Redwood Valley 164; Pipestone Area 175; Windom 208; JCC 228; Worthington 239; St. Peter 270; St. James Area 286; BEA 298

B-X COUNTRY(58-28)
BSC MEET - 7th
Marshall 59; Windom 59; Waseca 104; St. James Area 124; Worthington 139; Redwood Valley 165; Cards 181; Pipestone Area 187; Luverne 206; St. Peter 264; BEA 277; 12. JCC 352

----------------------------------


Oct 10 - OCT 15
FOOTBALL(6-1)
Cards 48, Albert Lea 15

BOYS SOCCER(5-12)
Section 2A Playoffs
St Peter 3, Cards 1

GIRLS SOCCER(7-8-1)
Section 2A Playoffs
Austin 1, Cards 0

VOLLEYBALL(9-12-1)
Cards 3, New Ulm 2
St Peter 3, Cards 1
Worthington 3, Cards 0

G-X COUNTRY(77-1)
BEA Invite - 1st
Cards 144:48:00; Belle Plaine 150:48:00; BEA 173:23:00; St. James Area 176:45:00; St. Peter Incomplete

B-X COUNTRY(53-22)
BEA Invite - 3rd
Belle Plaine 126:39:00; St. James Area 126:57:00; Cards 129:55:00; St. Peter 139:01:00; BEA 143:21:00

----------------------------------


Oct 3 - OCT 8
FOOTBALL(5-1)
Cards 20, Worthington 17

BOYS SOCCER(5-11)
Waseca 8, Cards 0

GIRLS SOCCER(7-7-1)
Cards 5, Jordan 0
Waseca 3, Cards 0

VOLLEYBALL(8-10-1)
St James 3, Cards 2
JCC 3, Cards 0
Pipestone Tourney - 6th
Luverne 2, Cards 0
Cards 2, Edgerton 0
Lac qui PV 2, Cards 0

GIRLS TENNIS(5-14)
3A Individual Playoffs
Carlson 6-3, 6-3 win vs
River V;s Hoffman
USC's Barnd 6-1, 6-3
over Carlson
USC's Weber 6-1, 6-0
over Maggy Totzke
MR's Sohre/Brugger 6-, 7-5
over Bass/Hainy
Pipestone's Lapthorn/Ahrendt
6-1, 6-3 over
Cihoski/Nemmers

G-X COUNTRY(73-1)
I-90 Invite - 1st
Cards 32, Belle Plaine 51, Mankato East 135, Worthington 158, MCW/ML 170, JCC 180, St. Peter 193, USC/AC 200, Mt. Lake Area 226, BEA 239, St. James 241, M/T/GHEC 276, HL/O N.S

B-X COUNTRY(51-20)
I-90 Invite - 6th
Belle Plaine 63, Mankato East 75, MCW/ML 102, St. James 121, Worthington 131, Cards 135, Mt. Lake Area 170, HL/O 243, St. Peter 247, BEA 250, USC/AC 277, JCC 367, M/T/GHEC 416

----------------------------------

SEPT 26 - OCT 1
FOOTBALL(4-1)
Cards 27, St Peter 13

BOYS SOCCER(5-10)
St Peter 2, Cards 1
Marshall 3, Cards 0
St Paul Central 6, Cards 1

GIRLS SOCCER(6-6-1)
Cards 4, St Peter 0

VOLLEYBALL(7-6-1)
Cards 3, BEA 2
Waseca 3, Cards 0

GIRLS TENNIS(5-13)
Cards 4, Redwood V 3
3A Team Playoffs
Cards 5, Redwood V 2

G-X COUNTRY(61-1)
St James Invite - 1st
Cards 19; 2. LCWM/Nicollet 57; 3. Sleepy Eye/New Ulm Cathedral 94; 4. MVL 134; 5. St. James 144; 6. Springfield/Cedar Mountain/Comfrey 148; 7. Mountain Lake 184; 8. GFW 216; 9. Madelia/ Truman/GHEC 230

B-X COUNTRY(44-15)
St James Invite - 3rd
GFW 29; 2. St. James 57; 3. Cards 67; 4. Mountain Lake Area 95; 5. Springfield/Cedar Mountain/Comfrey 170; 6. LCWM/Nicollet 173; 7. SEU/NUC 177; 8. MVL 204; 9. Madelia/ Truman/GHEC 252


--------------------------

SEPT 19 - SEPT 26
FOOTBALL(3-1)
Marshall 50, Cards 14

BOYS SOCCER(5-7)
SWMC 2, Cards 1
New Ulm 7, Cards 2
Worthington 11, Cards 0
Waseca 6, Cards 0

GIRLS SOCCER(5-6-1)
Cards 9, Worthington 0
Waseca 2, Cards 1
Mkto West 11, Cards 0
Cards 3, New Ulm 1

VOLLEYBALL(6-5-1)
Cards 3, St James 2
New Ulm 3, Cards 2

GIRLS TENNIS(3-13)
Cards 4, Albert lea 3
Maple River 6, Cards 1
St Peter 7, Cards 0
BEA 7, Cards 0

G-X COUNTRY(53-1)
Milaca Mega Meet - 1st
Cards 75, 2 Perham 82, 3 LQPV-DB 101, 4 Proctor 153, 5 Mora 178, 6 Blake 178, 7 Canby-Minneota 220, 8 GNK 241, 9 Pine City 305, 10 Dilworth-Glyndon-Felton 327, 11 North Shore 332, 12 St Cloud Cathedral 336, 13 Martin County West  357, 14 Jordan 392, 15 South Ridge 398, 16 Esko 436, 17 Moose Lk/WR/Barnum 468, 18 SMSENUC 483, 19 EV-W-K 487, 20 Melrose 501, 21 Fargo Shanley 513, 22 Watertown-Mayer 53,5 23 Benson-KMS 613, 24 Virginia 617

Cardinal Invite - 1st
Cards 18, USC/AC 57, MVL 64, Albert Lea incomplete

B-X COUNTRY(38-13)
Milaca Mega Meet - 12th
Fargo Shanley 152, 2 Esko 171, 3 Jordan 172, 4 St Cloud Cathedral 175, 5 LQPV-DB 180, 6 Moose Lk/WR/Barnum 190, 7 Blake 191, 8 Dilworth-Glyndon-Felton 203, 9 GNK 220, 10 Martin County West 247, 11 North Shore 253, 12 Cards 264, 13 Pine City 305, 14 Melrose 321, 15 Milaca 323, 16 Benson-KMS 353, 17 Canby-Minneota, 408, 18 Virginia 446, 19 Watertown-Mayer 482, 20 Foley 504, 21 Proctor 606

Cardinal Invite - 3rd
Mkto West 35, Albert Lea 40, Cards 62, USC/AC123, MVL 132


------------------------------

SEPT 12 - SEPT 17
FOOTBALL(3-0)
Cards 19, Tri-City U 0

BOYS SOCCER(5-3)
Cards 3, Jordan 1
Cards 6, Loyola 4

GIRLS SOCCER(3-4-1)
Albert Lea 2, Cards 1 OT
Loyola 4, Cards 2

VOLLEYBALL(5-4-1)
Cards 3, Waseca 1
Marshall 3, Cards 0
St Peter 3, Cards 0

GIRLS TENNIS(2-10)
New Ulm 6, Cards 1
St James 7, Cards 0
Cards @ M WEST INVITE

G-X COUNTRY(31-1)
Cards @ Worthington
cancelled

B-X COUNTRY(29-2)
Cards @ Worthington
cancelled


-----------------------------

SEPT 5 - SEPT 10
FOOTBALL(2-0)
Cards 37, Jordan 20

BOYS SOCCER(3-3)
Marshall 2, Cards 0
Cards 2, SWMC 1

GIRLS SOCCER(3-2-1)
Cards 9, Worthington 1
Mankato East 6, Cards 3
Cards 7, Faribault 2

VOLLEYBALL(4-2-1)
BEA 3, Cards
SLEEPY EYE INVITE - 1st
Cards 1, Redwood V 1
Cards 2, Madelia 0
Cards 2, Sleepy Eye 0
Cards 2, SE Marys 1
Cards 2, Redwood V 1

GIRLS TENNIS(2-8)
Cards 6, Worthington 1
Waseca 7, Cards 1

G-X COUNTRY(31-1)
TRACY M-B INVITE
Cards 34; 2. Canby 97; 3. Redwood Valley 134; 4. Tracy-M-B 144; 5. Murray CC 157; 6. Sleepy Eye St. Mary's 165; 7. Worthington 183; 8. Heron L-O 192; 9. Windom 204; 10. Adrian 222; 11. Springfield 235; 12. BOLD 285. Incomplete: Pipestone; Southwest MNC; Central MN Christian; Lakeview

B-X COUNTRY(29-2)
TRACY M-B INVITE
Windom 55; 2. MCC 79; 3. Cards 87; 4. Redwood Valley 132; 5. Canby 139; 6. Worthington 139; 7. Pipestone 176; 8. Springfield 238; 9. BOLD 264; 10. HLO 265; 11. Sleepy Eye St. Mary's 278; 12. MACCRAY 311; 13. Lakeview 317


----------------------------

AUG 22 - SEPT 3
FOOTBALL(1-0)
Cards 35, BEA 0

BOYS SOCCER(2-2)
Cards 2, New Ulm 1
Cards 3, Loyola 2 OT
Worthington 8, Card 1
St Peter 6, Cards 2

GIRLS SOCCER(1-1-1)
Cards 3, Loyola 3 2OT
Cards 6, New Ulm 1
St Peter 2, Cards 1

VOLLEYBALL(0-1)
MCW 3, Cards 1

GIRLS TENNIS(1-7)
Cards 7, B. Kennedy 0
Washburn 5, Cards 2
St. James 7, Cards 0
Chanhassen 7, Cards 0
USC 7, Card 0
Luverne 6, Cards 1
Pipestone 7, Cards 0


G-X COUNTRY(15-1)
MT LAKE INVITE
Cards 33; 2. LCMW 97; 3. Windom 101; 4. MCC 104; 5. JCC 134; 6. USC/Alden-Conger 135; 7. Adrian Area 180; 8. SWMC 202; 9. MCW 233; 10. Mountain Lake 259. Incomplete:
Madelia/Truman/Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther and HLO
FMT EARLY BIRD 4K
Stewartville 9; 2. Cards12; 3. Lake Crystal-Wellcome Memorial/Nicollet 20; 4. St. James 35, JCC 35; 6. Mountain Lake 55


B-X COUNTRY(19-0)
MT LAKE INVITE
Cards 63; 2. MCW 66; 3. Murray County Central 71; 4. Windom Area 88; 5. MLA 112; 6. USC/AC 161; 7. HLO 196; 8. LCWM/Nicollet 208; 9. JCC 230; 10. MTGHECML 293. Incomplete: SW MN Christian, Adrian
FMT EARLY BIRD 4K

Cards 13; 2. St. James 25; 3. Stewartville 25; 4. LCWM 31; 5. WEM/JWP 41; 6. BEA 42; 7. Mountain Lake 43; 8. NHREG 54; 9. Medford 83

MAR 13 - MAR 18
BOYS BASKETBALL(18-10)
Section 2AA playoffs
NHREG 45, Cards 42

----------------------------

MAR 6 - MAR 11
BOYS BASKETBALL(18-9)
Section 2AA playoffs
Cards 62, St James 51
Cards 81, WEM 65

----------------------------

FEB 27 - MAR 4
GIRLS BASKETBALL(11-15)
Section 2AA Playoffs
WEM 67, Cards 59
 
BOYS BASKETBALL(16-9)
Cards 63, Tri-City-U 50
JCC 72, Cards 57

Wrestling(15-9)
State AA Meet
Collin Steuber 2nd
Jaxson Rohman 2nd
Payton Anderson 2nd
Zach Ringnell 1-2

--------------------------------

FEB 20 - FEB 25
BOYS HOCKEY(5-19)
Section 3A Playoffs
Windom 6, Cards 1

GIRLS BASKETBALL(11-14)
Cards 68, Medford 50
 
BOYS BASKETBALL(15-8)
Redwood V 74, Cards 72

Gymnastics(6-3)
State A Meet
Bryanna Peterson
6th all-around 37.6
Beam 14th 9.025
Bars 3rd 9.6
Vault 12th 9.475
Floor 11th 9.5

Wrestling(15-9)
Section Ind Meet
Jaxson Rohman 1st
Zac Ringnell 1st
Collin Steuber 1st
Payton Anderson 2nd

--------------------------------

FEB 13 - FEB 18
BOYS HOCKEY(5-18)
Section 3A Playoffs
Cards vs Windom 2/21

GIRLS BASKETBALL(10-14)
Cards 55, JCC 45
JCC 64, Cards 55
 
BOYS BASKETBALL(15-7)
Cards 80, Waseca 79

Gymnastics(6-3)
Section 3A Meet
Worthington 142.575, JCC 142.5, Magic 139.875, Hendricks 134.75, Luverne 133.035, Redwood 132.425, Windom 124.075, Marshall 119.715

Wrestling(15-9)
Section 3AA Meet
Red Bulls 72, Fulda/MCC 7
RB 38, TMB/WWG 24
RB 34, Marshall/L-view 27
Worthington 34, RB 25

----------------------------------

FEB 6 - FEB 11
GIRLS HOCKEY(9-14-2)
Section Playoffs
Mkto West 3, Cards 2

BOYS HOCKEY(5-18)
New Ulm 12, Cards 0
Albert Lea 10, Cards 0

GIRLS BASKETBALL(9-13)
New Ulm 51, Cards 45
 
BOYS BASKETBALL(14-7)
Cards 63, New Ulm 44
Cards 59, Windom 49
Cards 62, LCWM 39

Gymnastics(6-3)
Magic 136.175
St James 108.775
Big South Conference Meet
Worthington 142.8, JCC 140.35, Magic 138.925, New Ulm 136.275

Wrestling(12-8)
Red Bulls 53, St Claire 21
Red Bulls 48, LCWM 30
Red Bulls 52, Mad/T/ML 18
Red Bulls 40, St James 24

---------------------------

JAN  30 - FEB 4
GIRLS HOCKEY(9-13-2)
Cards 3, Waseca 0
New Ulm 7, Cards 0
Mkto East 8, Cards 2

BOYS HOCKEY(5-16)
Redwood Valley 9, Cards 3

GIRLS BASKETBALL(9-12)
Cards 70, St James 36
Cards 51, MCW 50
NHREG 62, Cards 49
 
BOYS BASKETBALL(11-7)
Cards 55, St James 47
JCC 68, Cards 40

Gymnastics(5-3)
New Ulm 138.0
Magic 132.225
BEA Quadrangler
Mkto West 137.35; 2. Magic 136.675; 3. Mkto East 118.475; 4. BEA 107.5

Wrestling(8-8)
TMB 34, Red Bulls 25
Red Bulls 50, Luverne 14
Red Bulls 44, DB/LQPV 33
Wabasso/RRC 36, RB 35
Mkto East Invite - 4th
LSH 179.5, 2. Worthington 164, 3. Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 157, 4. Red Bulls 132, 4. Maple River 132, 6. TrMB/WWG 121.5, 7. Mkto East 96, 8. Mkto West 94, 9. Austin 80.5. 10. Minnetonka 6 

--------------------------

JAN 23 - JAN 28
GIRLS HOCKEY(8-11-2)
Cards 2, Minnehaha 1
SP-LSH_TCU 4, Cards 1

BOYS HOCKEY(5-15)
Waseca 7, Cards 0
LaCresent 10, Cards 1

GIRLS BASKETBALL(7-11)
St Peter 67, Cards 53
TCU 62, Cards 33,
 
BOYS BASKETBALL(10-6)
Cards 66, St Peter 51

Gymnastics(5-2)
Magic vs BEA 1/31

Wrestling(6-6)
Red Bulls vs TMB 1/31

----------------------------

JAN 16 - JAN 21
GIRLS HOCKEY(7-10-2)
Marshall 2, Cards 1
Waseca 3, Cards 1

BOYS HOCKEY(5-13)
LSHSPTCU 5, Cards 1
Marshall 9, Cards 2

GIRLS BASKETBALL(7-9)
BEA 57, Cards 29
Pipestone 76, Cards 37

BOYS BASKETBALL(8-6)
Cards 69, BEA 40
Cards 69, USC 57
Cards 69, Pipestone 51

Gymnastics(5-2)
Magic 130.075
St Peter 118.925
JCC Invite
Owatonna 146.8; 2. Edina 140.85; 3. New Prague 140.7; 4. Worthington 138.65; 5. JCC 137.85; 6. Magic131.625; 7. Redwood Valley 130.6; 8. Windom 120.8

Wrestling(6-6)
Red Bulls 57, Fulda/MCC 3
Worthington 31, Red B 27
LCWM INVITE
Red Bulls 218.5, LSH 186.5, Mankato West 138.0, Pine Island 120.5, LCWM 116.0, Medford 95.0, Madelia/Truman/Martin Luther 52.0

------------------------

JAN 9 - JAN 16
GIRLS HOCKEY(7-8-2)
Cards 2, Morris Benson 0
Cards 9, Worthington 0
Cards 1, Luverne 1 OT

BOYS HOCKEY(5-11)
Cards 5, Morris Benson 1
Cards 8, Worthington 2
Luverne 15, Cards 0

GIRLS BASKETBALL(7-7)
Waseca 31, Cards 21
Marshall 51, Cards 33

BOYS BASKETBALL(6-6)
Cards 57, MCW 31
Waseca 72, Cards 37

Gymnastics(4-2)
Worthington 141.725
Magic 135.225
Magic Invite
JCC 140.4, Magic 138.3,
Luverne 132.3, BEA 102.025

Wrestling(5-5)
St Peter 36, Red Bulls 25
BSC Meet - RB 3rd
Pipestone 171.0, 2. BEA 157, 3. Red Bulls 133.5, 4. Worthington 124, 5.  Marshall 123.5, 6. St. Peter 123, 7. Windom/ML 96, 8. St. James 93, 9. Luverne 87.5, 9. Waseca 87.5, 11. New Ulm 75.5, 12. JCCl 58.5, 13. Redwood River Valley 31

----------------------------

JAN 2 - JAN 7
GIRLS HOCKEY(5-8-1)
Cards 3, Windom 2 OT
Cards 3, Albetr Lea 2 OT

BOYS HOCKEY(3-10)
Cards 2, Windom 1
Redwood v 8, Cards 2

GIRLS BASKETBALL(7-5)
Cards 65, St James 23
New Ulm 61, Cards 42
GHEC/ML/T 68, Cards 57

BOYS BASKETBALL(5-5)
Cards 64, St James 51
Cards 61, New Ulm 37

Gymnastics(4-1)
Magic 137.05
Marshall 119.8

Wrestling(5-4)
BEA 40, Red Bulls 24
Pipestone Duals
Pipestone 38, Red Bulls26
TMB/WWG/RRC 42, Bulls 30
Sibley-Ochey 45, Bulls 35

-----------------------------

DEC 26 - DEC 31
GIRLS HOCKEY(3-8-1)
Schwann's Cup
Marshall 3, Cards 0
Evelth-Gilbert 7, Cards 1
Northern Lakes 6, Cards 1

BOYS HOCKEY(2-9)
Morris Tourney
Prairie Centre 5, Cards 2
Cards 5, Morris/Benson 2

GIRLS BASKETBALL(6-3)
Windom Tourney 1st
Cards 67, Kerk/Mur/Sun 57
Cards 47, Windom 30

BOYS BASKETBALL(3-5)
Bethany Tourney
St Croix L 50, Cards 42
Cards 69, LSH 42
Consolation Championship
Cards 59, St Clair 40

Gymnastics(3-1)
Magic vs Marshall 1/5

Wrestling(5-0)
Red Bulls vs BEA 1/6

------------------------------

DEC 19 - DEC 24
GIRLS HOCKEY(3-5-1)
Cards 7, Worthington 0
Marshall 2, Cards 1

BOYS HOCKEY(1-8)
Cards 4, Worthington 3
Marshall 18, Cards 1

GIRLS BASKETBALL(4-3)
Cards 60, Redwood V 37
St Peter 75, Cards 48

BOYS BASKETBALL(1-4)
Marshall 72, Cards 50

Gymnastics(3-1)
Magic 134.6
Windom 123.575

Wrestling(5-0)
Red Bulls vs BEA 1/6

------------------------------

DEC 12 - DEC 17
GIRLS HOCKEY(2-4-1)
Mkto West 6, Cards 1
New Ulm 9, Cards 0

BOYS HOCKEY(0-7)
New Ulm 10, Cards 0

GIRLS BASKETBALL(3-2)
Cards 71, Belle Plaine 49

BOYS BASKETBALL(1-3)
Worthington 58, Cards 39
St Peter 71, Cards 68

Gymnastics(2-1)
Magic 133.15
Waseca 129.7

Wrestling(5-0)
Red Bulls 63, St Clair 9
Red Bulls 72, M-T/ML 12
Red Bulls 58, Redwood 12
Red River Riot Tourney
Red Bulls 3rd
Litchfield 201.5; 2. Worthington 175; 3. Red Bulls 156; 4. KMS 155; 5. Sartell-St. Stephen 152; 6. BEA 149; 7. Marshall 140; 8. Rocori 120; 9. Canby 108; 10. Maple River 107.5; 11. TCU 100; 12. Maple Grove 88; 13. Redwood-River Valley 69.5; 14. Holdingford 69; 15. ACGC 42; 16. (tie) St. Paul Johnson and USC 38.5; 18. NHREG 27; 19. Minneapolis South 15; 20. Fulda/MCC 6

------------------------

DEC 5 - DEC 10
GIRLS HOCKEY(2-2-1)
Cards 3, Wortington 1
Cards 4, SP/LSH/TCU 4 OT

BOYS HOCKEY(0-6)
SP/LSH/TCU 4, Cards 1
Waseca 6, Cards 0
Breck/Whap 7, Cards 4

GIRLS BASKETBALL(2-2)
Cards 43, BEA 42
Cards 55, Windom 52

BOYS BASKETBALL(1-1)
Cards 54, BEA 41

Gymnastics(1-1)
Magic 133.95
Luverne 129.975

Wrestling(2-0)
Red Bulls 49, Waseca 31
Red Bulls 54, New Ulm 21

--------------------------------

NOV 22 - DEC 3
GIRLS HOCKEY(1-2)
Cards 4, Windom Area 3 OT
Luverne 4, Cards 3
Mound Westonka 9, Cards 0

BOYS HOCKEY(0-3)
Luverne 10, Cards 2
Windom 8, Cards 1
Winnoa 9, Cards 4

GIRLS BASKETBALL(0-2)
Wortington 58, Cards 44
Waseca 62, Cards 44

BOYS BASKETBALL(0-1)
Belle Plaine 69, Cards 57

Gymnastics(0-1)
JCC 133.975, Magic 129.875

Wrestling(0-0)
BEA Invite
Cards 5th
JUN 5 - JUN 10
Boys Track(45-3)
State A Meet
Wyatt Quiring 6th 400 - 51.25
Hayden Berhow 10th
high jump 6'1"
4x800 2nd place 8:17.40
Leyton Becker, Andrew Moeller, Dayton Pasch, Dylan Kennedy
Girls Track(43-5)
State A Meet
Alli Lardy 2nd shot 41" 3"
Jenna Pavich 7th 400 - 59.51
Brenna Cutler 7th shot 37'1"
Illiana Ramon 14th 3200 - 12:01.01

4x800 5th - 9:37.34
Illiana Ramon, Molly Hawkins, Joni Becker, Jenna Pavich
4×400 4th - 4:02.21
Joni Becker, Molly Hawkins, Grace Higgins, Jenna Pavich

--------------------------------

MAY 29 - JUN 3
Softball(17-8)
Section 2AA Playoffs

WEM 6, Cards 1
Boys Track(45-3)
Section 2A Meet
Jordan 91; 2. Fairmont 77 1/2; 3. St. Clair 58; 4. Southwest Christian 55; 5. LCWM/Nicollet 54; 6. Belle Plaine 53; 7. LSH 49; 8. Loyola/Cleveland 47; 9. St. Peter 45; 10. GFW 40; 11. Sibley East 37 1/2; 12. GSL 35; 13. BEA 31; 14. TCU 29; 15. Mayer Lutheran 28; 16. St. James 16; 17. Maple River 15; 18. WEM 13; 19. (tie) HFC, NRHEG 11; 21. JWP 9; 22. MCW 8; 23. (tie) NYA, MVL 7; 25. (tie) USC, Madelia/Tru/GHEC/ML 4
Girls Track(43-5)
Section 2A Meet
Cards 105 1/2; 2. Belle Plaine 104; 3. Jordan 73; 4. HFC 62; 5. St. Peter 60; 6. Southwest Christian 54; 7. WEM 47; 8. MCW 41; 9. Maple River 38; 10. MVL 36 1/2; 11. GSL 35; 12. BEA 25; 13. LSH 20; 14. (tie) Sleepy Eye Unified, LCWM/Nicollet 18; 16. Mayer Lutheran 16; 17. (tie) St. James, TCU 13; 19. St. Clair 9; 20. (tie) NRHEG, Madelia 8; 22. Loyola/Cleveland 7; 23. GFW 6; 24. JWP 5; 25. NYA 4; 26. Sibley East 3; 27. Lester Prairie 2

Boys Golf(4-4)
Section 2AA Meet
BEA 328; 2. St. Peter 329; 3. Albert Lea 352; 4. Belle Plaine 364, Cards
Girls Golf(2-6)
Section 2AA

Jordan 369; 2. St. Peter 384; 3. LeSueur-Henderson 374; 4. Albert Lea 396, Cards
---------------------------------

MAY 22 - MAY 27
Softball(17-7)
Section 2AA Playoffs
Cards 10, BEA 0
Cards 2, WEM 0
Jordan 1, Cards 0
Cards 5, Belle Plaine 2
Baseball(8-13)
Luverne 7, Cards 1
Section 2AA Playoffs
BEA 4, Cards 0
Boys Tennis(7-12)
Section 1A Playoffs
Cotter 4, Cards 3
Section 1A  Individuals
Klanderud/Head 6-0, 6-2 win
vs Waseca's Butterfield/Lewer
6-4, 6-2 loss vs Lourdes'
Chestowlowski/Berbari
Third Place Match
6-4, 6-2 win vs
Lourdes’  Morris/Veldic
Andy Hagen 5-7, 6-0, 6-0 win
vs Cotter's Besek
6-1, 6-0 loss vs
Lourdes' Erickson
Boys Track(45-3)
Section 2A, Sub-Section 5
Cards 248; 2. BEA 137.5; 3. Maple River 98; 4. NRHEG 90; 5. MTGHECML 78; 6. MCW 73; 7. USC/AC 62.5
Girls Track(43-5)
Section 2A, Sub-Section 5
Cards 233.5; 2. BEA 137; 3. Maple River 131; 4. MTGHECML 109; 5. MCW 105; 6. NRHEG 56; 7. USC/AC 42.5
Boys Golf(4-4)
BSC MEET
Worthington 132; 2. Marshall 116; 3. (tie) New Ulm and St. Peter 104; 5. JCC 96; 6. Waseca 80; 7. BEA 60; 8. Redwood Valley 56; 9. Cards 52; 10. Pipestone 48; 11. Luverne 24; 12. Windom 8; 13. St. James 4
Girls Golf(2-6)
Section 2AA golf meet - Day 1
Jordan 354; 2. St. Peter 375; 3. LeSueur-Henderson 386; 4. Albert Lea 396; 5. Fairmont 402; 6. Waseca 416; 7. Kenyon-Wanamingo 418; 8. Blue Earth Area 429; 9. St. Clair/Loyola 434; 10. Glencoe-Silver Lake 475; 11. Gibbon-Fairfax-Winthrop 481; 12. Tri-City United 483; 13. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 511; 14. Belle Plaine 532
Section 2AA Individuals
2nd Bergen Senf 89, 7th Maggy Totzke 98, 8th Alexa Mosloski
BSC MEET
Marshall 132; 2. St. Peter 128; 3. (tie) Waseca and Windom 96; 5. Worthington 92; 6. Luverne 80; 7. New Ulm 76; 8. JCC 64; 9. BEA 48; 10. Cards 36; 11. (tie) Redwood Valley and Pipestone 12s; 13. St. James inc

--------------------------------------------


MAY 15 - MAY 20
Softball(14-6)
New Ulm 3, Cards 1
Baseball(8-11)
New Ulm 5, Cards 0
Boys Tennis(7-11)
BSC CHAMPIONSHIP
Luverne 5, Cards 2
Boys Track(39-3)
FMT TRIANGULAR
Cards 170, New Ulm 59, Loyola/Cleveland 36
Girls Track(37-5)
FMT TRIANGULAR
Cards 175 1/2, New Ulm 68 1/2, Loyola/Cleveland 19
Boys Golf(4-4)
Cards 370 - tie breaker, MCW 370
Cards 183, St James incomplete
Girls Golf(2-6)
Cards 425, MCW 558
Cards 204, St James incomplete

--------------------------------------------


MAY 8 - MAY 13
Softball(14-5)
Cards 14, BEA 4
Cards 12, Waseca 8
Cards 15, Waseca 0
Luverne 12, Cards 2
Baseball(8-10)
Cards 8, Waseca 1
Cards 9, Waseca 5
Cards 11, BEA 1
Marshall 7, Cards 3
Boys Tennis(7-10)
Cards 7, BEA 0
Cards 7, Pipestone 0
Luverne 5, Cards 2
Albert Lea 4, Cards 3
Hutchinson 4, Cards 3
Boys Track(37-3)
Section 2AA True Team Meet
Mankato East 595; 2. Mankato West 503; 3. Cards 419; 4. Waseca 407; 5. Jordan 399; 6. Marshall 399; 7. Belle Plaine 390 1/2; 8. Worthington 337; 9. New Ulm 295; 10. Tri-City United 243; 11. St. Peter 222
BIG SOUTH MEET
Cards 163; 2. Marshall 157; 3. Waseca 132; 4. New Ulm 101; 5. Worthington 85; 6. St. Peter 52
Girls Track(35-5)
Section 2AA True Team Meet
Mankato East 505; 2. Belle Plaine; 3. Cards 492 1/2; 4. Waseca 484 1/2; 5. Mankato West 471; 6. Marshall 395; 7. St. Peter 357 1/2; 8. Jordan 349 1/2; 9. New Ulm 318 1/2; 10. Tri-City United 235; 11. Worthington 214
BIG SOUTH MEET
Marshall 170; 2. Waseca 150; 3. Cards 142; 4. (tie) New Ulm, St. Peter 90; 6. Worthington 48
Boys Golf(2-4)
St Peter 167, Cards 195
Girls Golf(0-6)
Albert Lea 367, Waseca 387,
Cards 406.
St Peter 187, Cards 209

--------------------------------------------



MAY 1 - MAY 6
Softball(11-4)
Cards 11, Marshall 1
Cards 12, Marshall 4
St Peter 4, Cards 1
Windom Tourney
Windom 5, Cards 0
Cards 12, Adrian 1
Pipestone 1, Cards 0
Baseball(5-9)
Cards 5, St Peter 2
Marshall 12, Cards 4
Windom Tourney
Cards 13, MCW 2
Windom 4, Cards 3 10 inn
Boys Tennis(5-7)
Cards 4, St Peter 3
St James 6, Cards 1
St Michael-Albertville 4, Cards 3
Chanhassen 6, Cards 1
Boys Track(24-1)
Sentinel Relays - 1st
Cards 163.50; 2. Hutchinson 154; 3. LCWM/ Nicollet 113.50; 4. JCC 66; 5. BEA 65; 6. Madelia/Truman 48; 7. Minneapolis Edison 43; 8. North Union 39
Girls Track(24-1)
Sentinel Relays - 1st
Cards 184; 2. BEA 119; 3. Hutchinson 104; 4. LCWM-Nicollet 73; 5. Minneapolis Edison 68; 6. Madelia/Truman/GHEC/Martin Luther 67; 7. JCC 55; 8. North Union 18
Boys Golf(2-3)
Waseca 179(tie breaker), Cards 179
Cards 163, BEA 164
Fairmont Invite - 9th
New Ulm 319; 2. Marshall 320; 3. St. Peter 323; 4. BEA 327; 5. North Union 345; 6. JCC 348; 7. Worthington 349; 8. Pipestone 365; 9. CARDS 370; 10. Windom 372; 11. Luverne 378; 12. Mountain Lake Area/Comfrey 485
Girls Golf(0-3)
BEA 204, Cards 213
Fairmont Invite - 4th
Marshall 341; 2. Luverne 393; 3. Worthington 397; 4. CARDS 399; 5. Windom Area 405; 6. St. Peter 416; 7. New Ulm 423; 8. BEA 443; 9. JCC 463; 10. Pipestone Area 486

--------------------------------------------


APR 24 - APR 29
Softball(8-1)
Cards 11, Worthington 8
New Ulm 13, Cards 2
Baseball(3-7)
Worthington 4, Cards 1
New Ulm 11, Cards 0
Boys Tennis(4-4)
Cards 5, New Ulm 2
Cards 4, Worthington 2
Boys Track(17-1)
Cards 119
JCC 40
MCW 27
Girls Track(17-1)
Cards 117
MCW 37
JCC 32
HAMLINE ELITE
Ali Lardy - shot put
7th 39 feet 3 3/4
Boys Golf(1-2)
BYRON INVITE
Red Wing 329; 2. Lakeville North 334; 3. Stewartville 346; 4. Byron 352; 5. Owatonna 353; 6. Park 360; 7. Albert Lea 361; 8. Rochester Mayo 362; 9. Winona 363; 10. Cannon Falls 372; 11. Jordan 374; 12. Cards 396; 13. Plainview-Elgin-Millville 412; 14. Kasson-Mantorville 413; 15. Triton 505
ST PETER INVITE
St Peter 325; 2. Waseca 335; 3. Le Sueur-Henderson 342; 4. Tri-City United 352; 5. Cards 360; 6. St. Peter II 432; 7. Belle Plaine 446 
Girls Golf(0-2)


---------------------------------

APR 17 - APR 22
Softball(7-0)
Cards 10, BEA 0
Cards 7, St James 0
Baseball(3-5)
Cards 7, St James 3
BEA 7, Cards 1
Boys Tennis(2-4)
ST JAMES INVITE
Cotter 4, Cards 3
Mound Westonka 6, Cards 1
St Jame 5, Cards 2
Boys Track(15-1)
Cards 116
Luverne 48
Madelia/Truman/GHEC/Martin Luther 21
BEA BUC INVITE
Cards 406; 2. Waseca 374; 3. JCC 277; 4. BEA 273; 5. Maple River 264; 6. United South Central/Alden-Conger 195 1/2; 7. St. James 194
Girls Track(15-1)
Cards 91 1/2
Luverne 64
Madelia/Truman/GHEC/Martin Luther 30 1/2
BEA BUC INVITE
Cards 431; 2. Waseca 340; 3. JCC 292; 4. BEA 284; 5. Maple River 278 1/2; 6. United South Central/Alden-Conger 251; 7. St. James 158
Boys Golf(1-2)
Cards 367 Truman/GHEC 407
NEW ULM INVITE
New Ulm 323; 2. St. Peter 342; 3. LeSueur-Henderson 349; 4. Cards 359; 5. Jordan 366; 6. SENYA 432
Girls Golf(0-2)
NEW ULM INVITE
St Peter 381, LSH 385, Jordan 391, New Ulm 449, Cards 460, Sibley East/Norwood Young America inc


--------------------------------------------

APR 10 - APR 15
Softball(5-0)
Cards 3, St Peter 0
Cards 3, Worthington 1
Baseball(2-4)
Worthington 7, Cards 6
St Peter 13, Cards 2
Boys Tennis(2-1)
Cards 6, Stewartville 1
Litchfield 5, Cards 2
Boys Track(6-1)
Cards 121.5; Belle Plaine 89.75;
Mayer Lutheran 37.75;
Sibley East 27
Girls Track(6-1)
Cards 122.5; Belle Plaine 115.5; Sibley East 20; Mayer Lutheran 12
Boys Golf(0-2)
JCC 166, Cards 189
Girls Golf(0-2)
JCC 209, Cards 213



------------------------------------

APR 3 - APR 8
Softball(3-0)
Cards 8, JCC 5
MCW INVITE
Cards 5, NHREG 0
Cards 4, MCW 0
Baseball(2-2)
Belle Plaine 16, Cards 13
JCC 11, Cards 1
MCW INVITE
Cards 15, NHREG 5
Cards 19, MCW 7
Boys Tennis(1-0)
Cards 7, Waseca 0
Boys Track(3-1)
FAIRMONT TRI
Cards 92 1/2; 2. Marshall 66; 3. St. Peter 27 1/2
MANKATO EAST TRI
Mankato East 112; 2. Cards 60; 3. Maple River 14
Girls Track(3-1)
FAIRMONT TRI
Cards 75; 2. Marshall 67 1/2; 3. St. Peter 43 1/2
MANKATO EAST TRI
Mankato East 94; 2. Cards 86; 3. Maple River 6
Boys Golf(0-1)
New Ulm 171, Cards 187
Marshall Invite
Cards 8th
Girls Golf(0-1)
New Ulm 225, Cards 227
Worthington Invite
Cards 4th



Steven E. Pierce
Certified Public Accountant
51 Downtown Plaza
(507) 238-4304



BOYS SPORTS | BASEBALL | BASKETBALL | CROSS COUNTRY | FOOTBALL | GOLF | HOCKEY | SOCCER | TENNIS | TRACK | WRESTLING

GIRLS SPORTS | BASKETBALL | X-COUNTRY | GOLF | GYMNASTICS | HOCKEY | SOCCER | SOFTBALL | TENNIS | TRACK | VOLLEYBALL

CARD LINKS | BASEBALL ASSN | B-BASKETBALL ASSN | G-BASKETBALL ASSN | HOCKEY ASSN | SOFTBALL ASSN | LIVE BROADCASTS


Copyright 2015 - 2016. Fairmont Sports Inc. All Rights Reserved.